Agentura pro podporu podnikání a investic

Centrála CzechInvestu
+420 727 850 330

Novinky

tisková zpráva

Data dálkového průzkumu Země Evropské kosmické agentury jsou volně k využití

Účastníci hackathonu EOvation Agriculture s jejich pomocí vyvíjeli aplikace pomáhající při řízení zemědělských činností

16.10.2017
Data dálkového průzkumu Země Evropské kosmické agentury jsou volně k využití

Účastníci hackathonu EOvation Agriculture s jejich pomocí vyvíjeli aplikace pomáhající při řízení zemědělských činností

  • z pátku 13. na sobotu 14. 10. 2017 se na České zemědělské univerzitě konal hackathon EOvation Agriculture
  • pořádal jej kosmický inkubátor ESA BIC Prague agentury CzechInvest
  • účastníci pracovali s daty dálkového průzkumu Země Evropské kosmické agentury (ESA)
  • vítězem hackathonu se stal návrh aplikace Earth Observation Soil pomáhající zemědělcům s ochranou půdy

Na České zemědělské univerzitě v Praze se v pátek a sobotu 13. a 14. října 2017 konal hackathon EOvation Agriculture. Dvacítka studentů, začínajících podnikatelů a dalších nadšenců ve čtyřech týmech měla za úkol vytvořit aplikace, které by pomohly řešit dopady klimatických změn na zemědělství. Jako nejlepší vyhodnotila porota projekt Earth Observation Soil, který díky agregaci družicových dat upozorní na klesající kvalitu půdy a poradí s nápravou, navrhne cílené využití hnojiv či dodatečné zavlažování.

První český hackathon využívající data dálkového průzkumu Země programu Copernicus Evropské kosmické agentury (ESA) a Evropské komise (EK) uspořádal kosmický inkubátor ESA BIC Prague agentury CzechInvest v rámci mezinárodního projektu Earth Observation ClimLab. „Družicová data ESA poskytuje volně. Projektem chce rozšířit povědomí o nich a možnostech jejich využití k vývoji produktů a služeb, které by redukovaly dopady klimatických změn a pomohly lidstvu s adaptací na ně,“ vysvětluje generální ředitel CzechInvestu Karel Kučera.

Ve vítězném týmu se sešli studenti Přírodovědecké fakulty UK, zástupci Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd a start-upu World from Space. Cenou za jejich vítězství je mimo jiné návštěva sídla Evropské organizace pro výzkum meteorologickými satelity (EUMETSAT) v německém Darmstadtu. Svůj podnikatelský nápad zároveň mohou dále rozvíjet s pomocí konzultačních a poradenských služeb technologického i podnikatelského charakteru od kosmického inkubátoru ESA BIC Prague. V inkubátoru se jim dostane také marketingové podpory a pomoci s vyhledáváním možných partnerů i investorů.

„Výsledky ale byly velmi těsné. I ostatní týmy zaujaly a mnozí členové poroty se s nimi chtějí znovu setkat a nabídnout jim případnou pomoc s uvedením jejich nápadů na trh a hledáním prvního investora,“ dodává Jana Šmotková z ESA BIC Prague.

„Jsme moc rádi, že se můžeme podílet na organizaci takovéto akce, a podnítit tak mladé talenty k výkonu v zemědělské oblasti, což je vlajkové téma ČZU v Praze. Téma zemědělství začíná být opět atraktivní a moc doufáme, že tato akce se stane tradicí, a zájem účastníků bude mít rostoucí charakter," říká Gabriela Koláčková, manažerka podnikatelského inkubátoru Point One České zemědělské univerzity.

Vedle kosmického inkubátoru ESA BIC Prague agentury CzechInvest, který zastupuje Českou republiku, se na projektu Earth Observation ClimLab podílí i Polsko a Rumunsko. Projekt se nezaměřuje pouze na oblast zemědělství, ale na širokou škálu odvětví, ve kterých se změny klimatu projevují, například lékařství, vzdělávání, infrastrukturu a podobně. Více na eoclimlab.eu.


Pro další informace kontaktujte tiskové oddělení agentury CzechInvest:

Petra Menclová, tisková mluvčí, tel.: +420 296 342 430, petra.menclova@czechinvest.org

Kontakt na Point One ČZU:

Gabriela Koláčková, tel.: +420 730 842 142, kolackovag@pointone.czu.cz

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více info o cookies
}